Mana Game

Zaproś nas na prezentację
Zarejestruj się
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Jestem etyczny

TEMAT: Państwo a etyka..

Państwo a etyka.. 4 lata 1 tydzień temu #492

 • Chrudi
 • Chrudi Avatar
 • Offline
 • Ekspert
 • Posty: 151
 • Otrzymane podziękowania: 1
 • Oklaski: 1
"Dobro i zło, to są zagadnienia etyczne. Państwo nie może decydować, o tym co jest dobre, a co złe, bo nie jest żadnym autorytetem moralnym. Obowiązkiem Państwa, jest troska o zachowanie porządku, o sprawiedliwość. Państwo ustanawia normy prawne, a nie moralne. Ma chronić życie obywatela, jego własność, regulować wzajemne stosunki miedzy obywatelami rożnymi instytucjami, stosunki gospodarcze itp., ale tylko w kontekście zachowania i poszanowania prawa." 

Nie zgadzam się z powyższymi słowami. Gdyby państwo nie było etyczne, nie byłoby tyle nakazów i zakazów, które swoje źródło mają w kodeksie karnym (konstytucji) itd. Państwo ustala co jest dobre i złe. W jednym państwie panuje przekonanie, że zabijanie świń jest etyczne, dobre. W innym państwie świnie są traktowane jak członkowie rodziny. I zabicie ich byłoby skandalem i surowo karane.
To samo z psami. W Polsce psy są bardzo szanowane i doceniane. A w Chinach się je zjada. U nas państwo, by nałożyło kary na osoby, które zjadają psy. A w tamtym kraju jest to na porządku dziennym i nikogo to nie dziwi. Nikt nie odbiera tego czynu jak zły.
Są kraje, gdzie dorośli mężczyźni biorą za żony dwunastoletnie dziewczyny. I tam takie zachowanie jest słuszne, dobre i zgodne z tradycją. W naszym kraju taki człowiek by poszedł do więzienia. Potraktowaliby go jak pedofila i nie ważne, że przykładowo ta dziewczynka dorośle wygląda.
Państwo ustala co jest dobre i złe – nie można zatem powiedzieć, że państwo tylko ustala reguły, nie rozważając przy tym co jest dobre i złe. Gdyby to był zbiór pustych norm i zasad, nasze państwo wyglądałoby całkiem inaczej.
„Przestępcze i potworne są teorie, że prawo państwowe stoi ponad etyką i moralnością oraz że państwo może zmuszać lekarza wbrew jego sumieniu do zabijania dziecka nienarodzonego i to pod sankcją wyrzucenia z pracy – powiedział kard. Gerhard Müller”.

Państwo nie powinno przymuszać ludzi do czynienia zła i nierespektowania ich wiary. Skoro żyjemy w państwie demokratycznym to mamy jak najbardziej prawo, aby nasze poglądy były szanowane i respektowane. Zatem lekarz nie powinien być przymuszony do podjęcia decyzji, które według niego są złe i niemoralne. Państwo nie powinno w tę sferę ingerować i takie działania są nieetyczne. Państwo jak najbardziej powinno zachowywać się etycznie.
„Każdy człowiek ma wewnętrzną, wrodzoną zdolność rozumu praktycznego do odczytania i rozpoznania dobra i zła moralnego w ogóle (…) Jednak norm etycznych, moralnych nie bierze sobie człowiek sam z siebie i nie ustanawia ich w oderwaniu od rzeczywistości”.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Państwo a etyka.. 3 lata 11 miesiąc temu #827

Ale jak sam napisałeś państwo dostosowuje się do tradycji panujących w danym narodzie/kraju ;). I tak właśnie powinno być, państwo ma służyć ludziom, a nie odwrotnie.

Fragment o lekarzach też bardzo mi się podoba, tak powinno być. Tutaj nie chodzi nawet o odmowę zrobienia aborcji, jeśli lekarz nie chce lub nie czuje się na siłach na jakiś zabieg to go nie wykonuje, chyba, że oczywiście mówimy tutaj o zagrożeniu życia i zdrowia człowieka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Państwo a etyka.. 3 lata 11 miesiąc temu #1005

 • Irracjonalna52
 • Irracjonalna52 Avatar
 • Offline
 • Ekspert
 • Nie mów. Milcz!
 • Posty: 142
 • Oklaski: 1
Ale niestety wszystko zmierza w złym kierunku. Nie zdziwię się, jak zastrzyk na eutanazje, będzie można kupić w aptece. I obawiam się, że takich czasów doczekamy. Bo za bardzo wzorujemy się na zachodzie. Zapominamy o własnych tradycjach, i własnych zasadach.
Pokój bez książek to jak ciało bez duszy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.117 s.
Zasilane przez Forum Kunena